Kto wysłał antyterrorystów na ludzi?

Autor: mmu/ pad/ PAP
REKLAMA

Szef Biura Operacji Antyterrorystycznych chce się podać do dymisji. Ma to być protest przeciwko użyciu podległych mu funkcjonariuszy do ataków na polityczną demonstrację, do których doszło w środę - pisze w sobotę "Gazeta Wyborcza".

Dziennik zapewnia, że informacje o planowanej dymisji insp. Dariusza Zięby dostał z dwóch źródeł w policji.

"Nie chciałbym być na jego miejscu. To, co się stało, jest potężnym ciosem wizerunkowym. Jedna decyzja nieodpowiedzialnych ludzi kładzie się cieniem na prestiżu i osiągnięciach jednostki" - mówi "Wyborczej" insp. Wojciech Majer, który kierował BOA do 2016 r. Teraz Majer tłumaczy sytuację, w jakiej znalazł się jego następca. "On nie miał wpływu na to, jakie rozkazy wydano jego ludziom
twierdzi b. szef BOA.

Według gazety, to właśnie na Ziębie skupiają się dziś oskarżenia i pytania o to, kto jest odpowiedzialny za działanie cywilnych policjantów jednostki. Zdaniem dziennika, w środę podczas manifestacji pod budynkiem TVP dokonywali oni "rajdów" w głąb tłumu, bijąc ludzi stalowymi pałkami teleskopowymi i atakując miotaczami gazu.

"Z informacji zebranych przez +Wyborczą+ wynika, że przed środowymi manifestacjami Zięba otrzymał polecenie oddelegowania swoich ludzi +do dyspozycji Komendy Stołecznej Policji+. Grupą antyterrorystów od tego czasu dowodził oficer KSP. Nasze źródła twierdzą, że szefowi BOA powiedziano, że jego policjanci mają ... chronić demonstrantów przed prawicowymi bojówkami. Tak było na przykład w ubiegły piątek, gdy ci sami policjanci interweniowali w takich sytuacjach
czytamy w "Gazecie Wyborczej".

"Na potwierdzenie, że cel obecności antyterrorystów miał być tego dnia inny, (rozmówca gazety - PAP) pokazuje nam wiadomość SMS od komendanta głównego policji nadinsp. Jarosława Szymczyka. Szymczyk zapewnia, że to nie on wydał polecenie użycia tajniaków przeciwko demonstrantom. I pisze, że +BOA miało powstrzymywać bojówki+" - informuje "Wyborcza". 

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA