KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO BP, Tauron, TS, Węglokoks wybudują szpitale tymczasowe

Autor: autor: Aneta Oksiuta
REKLAMA

KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy oraz Węglokoks wybudują szpitale tymczasowe dla osób chorych na COVID-19 - poinformowało w piątek Ministerstwo Aktywów Państwowych. Do akcji włączy się również BGK.

"Spółki Skarbu Państwa zbudują szpitale tymczasowe do walki z COVID-19. To kolejny element wsparcia społeczeństwa przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych" - poinformował resort w komunikacie.

MAP podkreślił, że dotychczasowa pomoc to 190 milionów złotych.

"Podobnie jak wiosną, podczas pierwszej fali pandemii, spółki Skarbu Państwa również teraz włączają się w walkę z COVID-19 i pokazują, na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu" – powiedział cytowany w komunikacie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Resort podał, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych istnieje specjalny zespół, który koordynuje wsparcie spółek do walki z pandemią. Jak zapewnia MAP "wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba, największe spółki Skarbu Państwa w miarę swoich możliwości, włączają się ze swoją pomocą".

"Zgodnie z ostatnimi decyzjami administracyjnymi KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy oraz Węglokoks wybudują szpitale tymczasowe dla osób chorych na COVID-19. Do akcji włączy się również Bank Gospodarstwa Krajowego" - poinformował MAP.

Ministerstwo przekazało, że działania spółek w tej sprawie będzie koordynować Ministerstwo Aktywów Państwowych. "Koszty budowy poniesie Skarb Państwa. W przedsięwzięciu tym do spółek należeć będzie strona organizacyjna oraz inwestycyjna" - przekazano.

Resort poinformował, że strona medyczna oraz administracyjna, a więc zapewnienie m.in. zgód administracyjnych, odpowiedniej kadry i sprzętu – będzie należała do wojewodów oraz szpitali patronackich. "To właśnie z nimi spółki ustalą szczegóły" - wyjaśniono.

Resort przekazał, że wicepremier Jacek Sasin rozmawiał na ten temat podczas specjalnej wideokonferencji, jaka odbyła się w piątek po południu.

Jak czytamy w komunikacie, dzięki temu "w najbliższym czasie" powstanie 3 tysiące dodatkowych miejsc dla pacjentów z koronawirusem.

"Budowa szpitali tymczasowych przez podmioty nadzorowane przez MAP jest częścią rządowej strategii walki z epidemią. Nie ma obecnie wyższych priorytetów niż zdrowie i bezpieczeństwo Polaków" - wskazał Sasin.

Wicepremier podkreślił, że już w czasie wiosennej fali pandemii państwowe spółki pokazały, że bez ich zaangażowania walka z koronawirusem byłaby o wiele trudniejsza. "Teraz pokazują zaś po raz kolejny jak ważna jest ich rola"- dodano.

MAP przypomniał, że na przełomie marca i kwietnia potrzebne było przede wszystkim wsparcie rzeczowe. "Firmy odpowiedziały na zapotrzebowanie na maseczki, środki ochrony osobistej, płyny do dezynfekcji czy sprzęt, którego brakowało. Pomoc trafiła przede wszystkim do tych, którzy o zdrowie i życie Polaków walczą na pierwszej linii frontu, czyli do medyków" - napisano.

Resort podkreślił, że wraz z drugą falą spółki wciąż stanowią ważny element w walce z epidemią. "Wspierają nie tylko rzeczowo i finansowo, ale również poprzez udostępnianie infrastruktury czy delegowanie pracowników np. do pomocy przy obsłudze infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Konsultanci udzielają tam informacji na temat objawów, dyżurujących szpitali czy możliwości uzyskania pomocy. W akcje włączyły się m.in. PZU, Enea czy Polski Holding Hotelowy" - przekazało ministerstwo.

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział w piątek rano, że sześć spółek Skarbu Państw, m.in. Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP, zostało zobowiązanych przez premiera do budowy szpitali tymczasowych. Spółki będą podpisywały umowy na refinansowanie kosztów budowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

"Dzisiaj w nocy premier podpisał decyzję dla sześciu spółek Skarbu Państwa lub spółek, w których Skarb Państw ma decydujący udział, zobowiązujące te spółki do budowy szpitali tymczasowych. Łącznie będzie to co najmniej trzy tysiące dodatkowych łóżek" - powiedział Dworczyk w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. (PAP)

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA