Tańsze gwarancje kredytowe dla przedsiębiorców w ramach pomocy na czas pandemii

Autor: autor: Magdalena Jarco
REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą korzystać z tańszych gwarancji kredytowych z programu Cosme - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o obniżenie prowizji do 0,7 proc., wydłużenie gwarancji do 39 miesięcy i okresu odnawiania spłat kredytów do 9 lat - w ramach pomocy dla firm na czas Covid-19.

Jak wskazał bank w piątkowym komunikacie, nowe zasady obowiązują z datą wsteczną i obejmują umowy kredytowe zawierane od 6 kwietnia do 31 grudnia br. Dotyczą finansowania działalności bieżącej i są uzupełnieniem oferty Banku Gospodarstwa Krajowego dla sektora MŚP na czas COVID-19.

Tomasz Robaczyński z zarządu BGK podkreślił, że to kolejne ułatwienie dla polskich firm w dostępie do finansowania na prowadzenie działalności w tak trudnym okresie. "Zmiany, które wypracowaliśmy wraz z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym oznaczają, że polski przedsiębiorca ma dostęp do tańszych gwarancji i na lepszych warunkach" - wskazał. Dodał, że to rozwiązanie dla firm MŚP z każdej branży, bez obciążania limitu pomocy de minimis.

Według informacji banku zmiany obejmują: obniżenie prowizji za gwarancję z 1 proc. do 0,7 proc.; wydłużenie okresu obowiązywania gwarancji z 27 do 39 miesięcy oraz okresu odnawiania spłaty kredytu z 5 do 9 lat.

Jak podkreślono, w związku ze zmianami przedsiębiorca nie musi podejmować żadnych działań. Natomiast banki kredytujące są zobowiązane do zwrotu części kosztu poniesionego przez firmę ze względu na obniżenie stawki prowizyjnej za udzielenie gwarancji.

Gwarancja, oferowana przedsiębiorcom z sektora MŚP, zabezpiecza nowe kredyty obrotowe oraz inwestycyjne do maksymalnej wysokości 600 tys. zł, udzielane przez banki kredytujące. Jest formą zabezpieczenia kredytu na wypadek, gdyby kredytobiorca nie spłacił go w terminie określonym w umowie kredytowej. Gwarancja została udzielona z programu Cosme oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych („EFSI”) ustanowionego na mocy Planu Inwestycyjnego dla Europy.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. (PAP)

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA