Pierwszy raz w historii sklonowano konia Przewalskiego z zamrożonego materiału genetycznego. To gatunek wymarły na wolności

Autor: Redakcja portalu iPolska24.pl, x-news.pl foto x-news
REKLAMA

Ogier o imieniu Kurt jest pierwszym w historii sklonowanym koniem Przewalskiego przy użyciu materiału genetycznego zamrożonego 40 lat temu. Ten gatunek jest zagrożony wyginięciem. Kurt urodził się z mamy-surogatki, którą była klacz konia domowego.

- To bardzo wymagający projekt. Mówimy o międzygatunkowej produkcji zarodków. Chodzi o konia domowego i o konia Przewalskiego, to osobne gatunki, z inną liczbą chromosomów. Zatem to dość poważna sprawa, aby móc użyć komórki jajowej konia domowego oraz DNA konia Przewalskiego
wyjaśnił Blake Russell, prezes ViaGen Pets and Equine, która była odpowiedzialna za sklonowanie konia.


Na świecie żyje jedynie około 2 tys. koni Przewalskiego. Niewielka liczebność tych koniu utrudnia ich rozmnażanie, ponieważ przy niewielkiej puli genetycznej mogą występować wrodzone wady.

- Teraz Kurt buduje podwaliny, by wykorzystać dawne, zamrożone geny konia Przewalskiego i przywrócić je do życia – podkreślił Russell.

Koń Przewalskiego został uznany za wymarły na wolności. Ostatnia potwierdzona obserwacja konia Przewalskiego na wolności miała miejsce w 1969 r. w Mongolii. Od 1990 r. rozpoczęto próby jego reintrodukcji na terenach Mongolii, Chin, Kazachstanu, Rosji i Ukrainy. W 2008 r. szacowano, że na wolności znajduje się mniej niż 50 dorosłych osobników.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA