Protesty przeciwko zmianom w konstytucji, które pozwolą Putinowi rządzić do 2036 r

Autor: Redakcja portalu iPolska24.pl, x-news.pl foto x-news
REKLAMA

Moskiewska policja zatrzymała ponad 130 osób, które protestowały przeciwko zmianom w konstytucji, które dają obecnemu prezydentowi Władimirowi Putinowi prawo do ubiegania się o kolejne kadencje.

Podobny protest odbył się także w Petersburgu, gdzie przeciwnicy znowelizowanej konstytucji zbierali podpisy pod żądaniem cofnięcia zmian w ustawie zasadniczej. Znowelizowana konstytucja Rosji weszła w życie 4 lipca. Wniesione poprawki umocniły władzę prezydenta, a także dały Władimirowi Putinowi możliwość rządzenia do 2036 r.

Obecna kadencja Putina kończy się w 2024 r. To druga z kadencji po zmianie konstytucji wydłużających okres sprawowania urzędu do sześciu lat. Tegoroczne zmiany w konstytucji powodują, że liczba maksymalnych dwóch kadencji, które może sprawować z rządu prezydent Rosji, będzie zresetowana, czyli liczona od nowa.

Putin objął obowiązki prezydenta Rosji po rezygnacji Borysa Jelcyna w 1999 r. Głową państwa został po wyborach w 2000 r., cztery lata później uzyskał reelekcję. Następnie był premierem kraju, gdy urząd prezydenta sprawował Dmitrij Miedwiediew. Putin ponownie objął stanowisko prezydenta w 2012 r.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA