Otwarto zmodernizowany dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim

Autor: autorka: Sylwia Wieczeryńska
REKLAMA
REKLAMA

W piątek w Bielsku Podlaskim otwarto nowoczesny i ekologiczny dworzec kolejowy. Inwestycja kosztowała ponad 11,5 mln zł brutto. To jeden z dwunastu takich innowacyjnych dworców, które powstają w Podlaskiem.

Dworzec powstał w miejscu starego, który był budowany w latach 80. XX wieku. To inwestycja PKP SA. W otwarciu dworca wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk a także parlamentarzyści i samorządowcy.

Adamczyk podkreślał, że otwarcie tego dworca to plan prezydenta Andrzeja Dudy w praktyce. "Inwestycje w dużych miastach i tam, gdzie do tej pory nie widziano potrzeby ich realizacji. Mieszkańcy Bielska Podlaskiego tak samo zasługują na dobrą infrastrukturę komunikacyjną jak mieszkańcy Mokotowa czy Wilanowa, czy innych osiedli w dużych miastach w Polsce" - mówił.

Minister dodał, że mówił też o innych inwestycjach kolejowych, gdzie obok nowoczesnych dworców, są przebudowywane linie kolejowe. Nawiązał do podpisanej wcześniej tego samego dnia w Białymstoku umowy na przebudowę linii kolejowej Białystok-Czyżew, który będzie częścią Rail Baltica. "To dzięki takim inwestycjom kolej staje się przyjazna dla pasażerów, a pasażerowie, mam nadzieję, wracają na kolej" - dodał Adamczyk. Mówił, że kolej to "najczystszy środek transportu", a - jak podkreślił - rozwinięty transport kolejowy jak w przypadku Rail Baltica, to "swoisty silnik rozwoju regionu".

Adamczyk podkreślił, że ten zmodernizowany dworzec w Bielsku Podlaskim to w końcu miejsce, w którym można w dobrych warunkach czekać na przyjazd pociągu. "Przestanie się w końcu dworzec kolejowy kojarzyć z miejscem, które odraża, które odpycha, które jest zamknięte na głucho, do którego nie ma dostępu" - mówił.

"Od dziś Bielsk Podlaski ma jeden z najbardziej nowoczesnych dworców w regionie" - mówiła Małgorzata Zielińska z zarządu PKP SA. Dodała, że dworzec powstał w ramach dużego programu inwestycji dworcowych PKP SA. W jego ramach zmodernizowanych zostanie 200 dworców, a wartość tych inwestycji to blisko 2 mld zł. W Podlaskiem takich dworców będzie dwanaście, niedawno został oddany do użytku dworzec w Czeremsze.

Zielińska powiedziała, że ten dworzec to bezpieczeństwo pasażerów, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. "Przede wszystkim charakteryzuje go ta nowoczesność i ekologia" - mówiła i dodała, że wyposażony jest m.in. w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła, a także nowoczesny system zarządzania budynkiem. Poinformowała, że budowa dworca została sfinansowana ze środków własnych PKP oraz środków unijnych z programu Polska Wschodnia.

Nowy dworzec w Bielsku Podlaskim to jednokondygnacyjny budynek dostosowany do potrzeb osób, które mają kłopoty z poruszaniem się, także osób niewidomych. Obiekt wykorzystuje odnawialne źródła energii, oprócz pompy ciepła i fotowoltaiki, jest wyposażony w oświetlenie LED, a woda deszczowa będzie wykorzystywana w toaletach. W ogrzewanej poczekalni został umieszczony nowoczesny system informacji głosowej i wizualnej o rozkładzie jazdy pociągów. Zagospodarowano też otoczenie dworca, powstała też zadaszona, otwarta poczekalnia.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA