MMA – co to jest?

Autor: Redakcja portalu iPolska24.pl, x-news.pl foto x-news
REKLAMA

MMA (mixed martial arts), czyli mieszane sztuki walki – to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy walczą ze sobą używając technik i metod wywodzących się z różnych sportów walki: boksu, kickboxingu, karate, zapasów, jujitsu, tajskiego boksu i innych. W ostatnich latach dyscyplina ta bardzo zyskała na popularności, czego efektem są słynni na cały świat zawodnicy, wielkie turnieje i zakłady na MMA u legalnych bukmacherów.

Nazwy MMA po raz pierwszy użył w 1993 r. amerykański reporter Howard Rosenberg, który relacjonował walki organizowane przez federację UFC dla dziennika „Los Angeles Times”. Wcześniej walki – głównie ze względów marketingowych – określano mianem NHB (no hold barred), a więc „bez chwytów zabronionych”. Oznaczało to, że podczas pojedynków zawodnicy mogli stosować techniki i metody wywodzące się z różnych sportów i sztuk walki (boks, kickboxing, karate, zapasy, judo, jujitsu), ale zabronione było – i nadal jest – stosowanie chwytów mogących być bardzo groźnymi dla przeciwnika. I tak w regulaminach większości zawodów zabronione jest m.in. kopanie w genitalia, gryzienie, wkładanie palców w oczy czy uderzenia w kręgosłup.

MMA – zasady walk

Organizacją walk MMA w poszczególnych krajach zajmują się powołane w tym celu federacje. Najbardziej znana i najbardziej prestiżowa na całym świecie jest amerykańska federacja UFC, która posiada nawet swoje własne studio, w którym realizuje zawody. Są one pokazywane w wielu krajach, zawodnicy mogą liczyć na olbrzymie pieniądze i sławę. Do najbardziej prestiżowych organizacji o międzynarodowym zasięgu należą także ONE Championship i Bellator. W Polsce znana jest federacja KSW, która zorganizowała już kilkadziesiąt gal MMA, a wywodzą się z niej m.in. Mamed Khalidow czy Borys Mańkowski.

Na czym dokładnie polegają walki MMA? Oczywiście zawodników dobiera się pod kątem kategorii wagowej – jest ich kilka, podobnie jak w boksie (m.in. kategoria słomkowa, piórkowa, średnia i ciężka). Walczą oni na specjalnym ringu, czasami również w specjalnej klatce lub w tzw. oktagonie. Muszą posiadać ochraniacze na zęby oraz cienkie rękawice. Walki toczą się przez trzy rundy (liczą one od 3 do 5 minut) – mogą skończyć się nokautem technicznym, poddaniem się jednego z zawodników lub decyzją sędziów. W zależności od regulaminu imprezy, dopuszczalnym wynikiem bywa niekiedy remis.

Zakłady na MMA u legalnych bukmacherów internetowych

Popularność MMA w ostatnich latach bardzo wzrosła. Przejawia się to nie tylko w coraz większej liczbie federacji i turniejów, zawodnikach zyskujących światową sławę i idących za tym pieniądzach. Zakłady na MMA przy okazji każdej gali można znaleźć w ofercie legalnych bukmacherów i cieszą się one olbrzymią popularnością wśród graczy. – Prawie każdy legalny polski bukmacher, działający online, oferuje zakłady sportowe na MMA. Co więcej, niemal każdy operator internetowy udostępnia je w dwóch formach: przedmeczowej (prematch) oraz na żywo (live). Wybór jest naprawdę solidny – mówi Magda Stępień, ekspertka portalu LegalSport.pl zajmującego się analizą rynku zakładów wzajemnych w naszym kraju, w tym także na mieszane sztuki walki MMA oraz FAME MMA. Dla początkujących graczy przygotowywane są freebety (STS, Fortuna) i premie na start od 20 zł do 50 zł oraz bonusy powitalne od 500 zł do 5000 zł (Totalbet). 

MMA urosło do rangi pełnoprawnej, profesjonalnej dyscypliny sportowej. Nie jest wykluczone, że w 2028 r. walki trafią nawet na igrzyska olimpijskie. Dla kibiców oznaczać to będzie jedno – więcej emocji i… więcej zakładów bukmacherskich.

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem i możliwością uzależnienia.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA