Kraków znów ma powód do dumy. Oszust naciągał ludzi na ...zabawki

Autor: Redakcja portalu iPolska24.pl, x-news.pl foto x-news
REKLAMA

Od lipca ubr. do kwietnia br. policjanci z Komisariatu Policji V w Krakowie pracowali nad sprawą internetowego oszusta, który za pośrednictwem jednego z internetowych  serwisów ogłoszeniowych sprzedawać miał dziecięce zabawki. Problem w tym, że zakupione towary nie trafiały do nabywców, za to do jednostek Policji w całym kraju zgłaszali się kolejni oszukani klienci. Dzięki wielomiesięcznej pracy śledczych z „piątki” 24-letni naciągacz z Krakowa został ustalony i usłyszał 17 zarzutów oszustwa.

31 lipca 2019 roku do Komisariatu Policji V w Krakowie przekazane zostały przez Prokuraturę Rejonową dla Krakowa-Podgórza materiały postępowania, które dotyczyły zawiadomienia złożonego przez jeden z banków. Przedstawiciele placówki bankowej informowali organy ścigania, iż podejrzewają, że na jedno z obsługiwanych przez nich kont bankowych wpływają pieniądze mogące pochodzić z przestępstwa.

Do pracy nad tą sprawą przydzieleni zostali policjanci z komisariatu przy ul. Zamoyskiego, którzy zapoznali się z otrzymanymi materiałami, zabezpieczyli monitoring z placówki bankowej oraz dokładnie przeanalizowali dane pochodzące z rachunku bankowego. Policjanci ustalili, że na "podejrzanym" koncie znajdują się wpłaty za zabawki, które zostały zakupione za pośrednictwem popularnego, internetowego serwisu ogłoszeniowego. Konieczne było zatem skontaktowanie się z administratorami serwisu oraz ze wszystkimi oszukanymi klientami. Jak się okazało, zabawki zamawiały osoby mieszkające w różnych rejonach Polski, z których część zgłosiła już w jednostkach Policji na terenie całego kraju fakt, że została oszukana – tj. że pomimo zapłaty nie otrzymali towaru. Śledczy w celu dotarcia do wszystkich poszkodowanych musieli skontaktować się z poszczególnymi komendami i komisariatami, aby od nich uzyskać wszelkie istotne dla sprawy informacje. Ta żmudna, wielomiesięczna praca przyniosła efekt w postaci zebrania obszernego materiału dowodowego, zweryfikowania tożsamości sprawcy, ustalenie miejsca jego przybywania. Funkcjonariusze przeszukali, znajdujące się w rejonie krakowskiego Podgórza, mieszkanie 24-letniego mężczyzny, w którym znaleźli i zabezpieczyli tablet oraz umowę zawarcia rachunku bankowego, na który wpływały pieniądze od oszukanych klientów.

Śledczy przedstawili podejrzanemu zarzuty dotyczące oszustwa 17 osób. Kilka dni temu akt oskarżenia 24-latka trafił do Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza. Oskarżonemu grozi do 8 lat pozbawienia wolności.  

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA