Cezary: protesty przeciwko nominacjom dla filmu R. Polańskiego

Autor: Redakcja portalu iPolska24.pl, x-news.pl foto x-news
REKLAMA

Paryż, Francja. "Oficer i szpieg" Romana Polańskiego otrzymał trzy statuetki Cezara. Przed galą wręczenia francuskich nagród filmowych doszło do demonstracji przeciwko reżyserowi oraz do starć z policją. Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą race i transparenty z takimi hasłami jak „A nagrodę Cezara dla najlepszego gwałciciela otrzymuje…”. Reżyser nie pojawił się na ceremonii ponieważ, jak twierdzi, grożono mu „publicznym linczem”.

Przyznanie dwunastu nominacji filmowi Romana Polańskiego wywołało we Francji oburzenie. W połowie lutego, z powodu kontrowersji wokół osoby Polańskiego, cały zarząd Akademii Cezara podał się do dymisji. Zarząd Akademii podkreślił, że podjął decyzję o dymisji, by uspokoić sytuację i by "Cezary pozostały wielkim świętem kina".

Polański jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości od 1977 roku, gdy zbiegł z USA przed ogłoszeniem wyroku w sądzie w Los Angeles w sprawie o gwałt na nieletniej. W ostatnich latach milczenie przerwały kolejne kobiety, które zarzucają Polańskiemu napaści na tle seksualnym. Jedna z ostatnich spraw wyszła na jaw 8 listopada 2019 roku, gdy na łamach dziennika "Le Parisien" Valentine Monnier oskarżyła Polańskiego o pobicie i gwałt, do których miało dojść w 1975 roku.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA