Zmarł Zbigniew Rau, były wiceszef MSWiA

Autor: autor: Jakub Borowski
REKLAMA

Zmarł Zbigniew Rau - policjant, nauczyciel akademicki, współzałożyciel Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wiceszef MSWiA w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. O śmierci Raua poinformował jego asystent Michał Laskowski-Szofer.

Zbigniew Rau zmarł po nagłej chorobie w wieku 45 lat w nowotomyskim szpitalu. Był jednym z twórców Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego - instytucji, która ma na celu łączenie ludzi świata nauki, sędziowskiego i prokuratorskiego, policji i i innych służb w pracach nad bezpieczeństwem wewnętrznym.

W 1997 r. ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. w 1999 r. uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Służbę w policji łączył z pracą naukową. W 2001 r. uzyskał na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku stopień doktora nauk prawnych broniąc pracy o przestępczości zorganizowana i jej zwalczaniu. Występował jako ekspert w tej dziedzinie.

Był pełnomocnikiem komendanta wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. zarządzania jakością.

18 maja 2007 r. został wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, gdzie nadzorował działalność Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Jako wiceszef resortu spraw wewnętrznych promował stosowanie nowych technologii w zwalczaniu przestępczości - np. programów komputerowych do zwalczania cyberterroryzmu, wykrywania zagrożeń na lotniskach, identyfikacji biometrycznej osób.

Był współautorem nowelizacji ustawy o świadku koronnym, a także serii badań dotyczących tej instytucji prawa.

Pogrzeb odbędzie się 21 stycznia w Poznaniu. (PAP)

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA