Prenatalna ekspozycja na zanieczyszczenia powoduje zmiany w mózgu dzieci

Autor: (PAP) autor koc/ agt/
REKLAMA
REKLAMA

Dzieci kobiet, które w czasie ciąży oddychały zanieczyszczonym powietrzem są bardziej narażone na zmiany strukturalne w rejonie ciała modzelowatego, części mózgowia związanej m.in. z rozwojem ADHD czy zaburzeń ze spektrum autyzmu - informują hiszpańscy naukowcy.

Ich wnioski zostały opublikowane w piśmie "Environmental Research" (DOI: 10.1016/j.envres.2019.108734).

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie (ISGlobal) analizowali zależność pomiędzy ekspozycją ciężarnych kobiet na pył zawieszony PM2,5 w powietrzu miejskim oraz rozmiarem ciała modzelowatego u ich dzieci.

W badaniach wzięło udział 186 uczniów z 40 szkół w Barcelonie, u których wykonano obrazowanie mózgu. Informacje dotyczące ekspozycji matek na pył zawieszony oceniano na podstawie danych Europejskich Badań Populacji Narażonej na Działanie Zanieczyszczonego Powietrza (ESCAPE) oraz danych dotyczących stężenia pyłów w miejscu zamieszkania badanych. Rodzice i nauczyciele wypełniali kwestionariusze dotyczące zachowania dzieci.

Analiza wykazała, że prenatalna ekspozycja na pyły zawieszone, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży, może dawać początek zmianom strukturalnym w obrębie ciała modzelowatego, które zaobserwowano u dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Każdy wzrost stężenia pyłów PM2,5 o 7 µg/m3 przekładał się na zmniejszenie średniej objętości ciała modzelowatego o blisko 5 proc.

"Zmniejszona objętość ciała modzelowatego jest często cechą charakterystyczną ADHD i zaburzeń ze spektrum autyzmu, choć nie występuje jedynie przy tych zaburzeniach. Dzieci, u których ciało modzelowate było zmniejszone o 5 proc. przejawiały większą nadpobudliwość" - komentuje dr Jordi Sunyer, autor badań.(PAP)

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA