Koalicjanci PO za prawyborami, choć są też gotowi zaakceptować Kidawę

Autor: (PAP) autor pś/ godl/
REKLAMA
REKLAMA

Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni przychylnie wypowiadają się o idei wspólnych prawyborów w ramach Koalicji Obywatelskiej, choć dwa pierwsze ugrupowania są też gotowe zaakceptować kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, jeśliby nie byłoby prawyborów.

W najbliższy piątek zarząd PO ma zdecydować, w jakim trybie wybierze kandydata na prezydenta. Jest możliwe ogłoszenie prawyborów, ale może również zapaść decyzja, że władze PO wskażą kandydata bez prawyborów. W tej sytuacji największe szanse ma Małgorzata Kidawa-Błońska.

Współtworzące z PO Koalicję Obywatelską Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni będą musiały ustosunkować się do decyzji władz PO.

"Wspieram kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i z tego co rozmawiałam ze swoimi kolegami z Nowoczesnej, jest ona bardzo pozytywnie odbierana" - powiedziała PAP szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

"Natomiast pomysł prawyborów również nam się podoba, ponieważ stworzyłby okazję do prezentacji różnych kandydatów, a jest możliwe, że zgłoszą się mocni kandydaci. Po decyzji Donalda Tuska mamy otwartą każdą drogę i tylko trzeba podjąć decyzję" - dodała.

Przyznała, że na razie w Nowoczesnej nie ma chętnego do udziału w prawyborach, ale nie można wykluczyć, że ktoś się zgłosi.

Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej również uważa, że jeśli do wyborów prezydenckich zgłosi się kilku kandydatów, należy "szybko przeprowadzić prawybory". "Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska na dzień dzisiejszy jest najpoważniejsza kandydatką, najlepiej przygotowaną, z największym zaufaniem społecznym, ale gdyby tak było, że w Koalicji Obywatelskiej pojawiły się inne nazwiska, warto by do połowy grudnia przeprowadzić prawybory" - ocenił.

Sama Inicjatywa Polska nie zamierza nikogo zgłaszać. "Nasza liderka Barbara Nowacka się wypowiedziała, nie będzie kandydować i też uważa, że trzeba wyłonić najlepiej przygotowaną osobę, z największym stażem, która ma szanse wygrać z Andrzejem Dudą, a Małgorzata Kidawa-Błońska takie szanse ma" - powiedział Joński.

Współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz powiedziała PAP, że idea prawyborów podoba się jej ugrupowaniu. "Gdyby do nich doszło, prawdopodobnie byśmy wystawili w nich własnego kandydata" - zaznacza.

Pytana, czy jeśli PO zdecyduje się wskazać Małgorzatę Kidawę-Błońską bez prawyborów, Zieloni ją zaakceptują, Tracz odpowiedziała, że "wtedy decyzję podejmie Rada Krajowa". (PAP)

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA