Senatorowie X kadencji odebrali zaświadczenia o wyborze

Autor: (PAP) autor: Karol Kostrzewa, Aleksandra Rebelińska
REKLAMA
REKLAMA

Senatorowie X kadencji odebrali w piątek zaświadczenia o wyborze. Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz, który wręczał zaświadczenia, podkreślił, że losy Senatu w Polsce zawsze były związane z wolną ojczyzną, życzył senatorom, aby rzetelnie i sumiennie wykonywali obowiązki wobec narodu.

Na uroczystości obecni byli, obok obecnych i przyszłych senatorów, także m.in. wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Kozielewicz przypomniał, że geneza urzędu senatora sięga starożytnego Rzymu, a w Polsce - Rady Królewskiej, czyli grona najznamienitszych dostojników, którzy doradzali władcy.

Podkreślił, że losy Senatu w Polsce "były zawsze związane z ojczyzną wolną", nie było zatem tej instytucji w czasach PRL. "Senat pojawił się w ostatnich miesiącach tamtego ustroju, wybory do Senatu przeprowadzone w dniu 4 czerwca 1989 r., w pełni wolne, przyniosły miażdżące zwycięstwo kandydatom startującym w tych wyborach ze znakiem Solidarności - wielkiego społecznego ruchu promującego dążenie Polaków właśnie do wolności" - mówił szef PKW.

Zwrócił uwagę, że marszałkiem seniorem Senatu I kadencji został prof. Stanisław Stomma. Przypomniał o słynnym zdjęciu Stommy z obrad Sejmu czasów PRL-u, wówczas Stomma - poseł koła Znak, jako jedyny podniósł na sali rękę i nie poparł zmiany konstytucji PRL polegającej na wpisaniu przewodniej roli PZPR i sojuszu ze Związkiem Radzieckim.

Kozielewicz przywołał słowa Stommy z inauguracyjnego posiedzenia Senatu I kadencji: "Nie możemy zaniechać koniecznych przemian, ani osłabiać wewnętrznego ducha reformy, ale też strzec się musimy zboczenia na bezdroża, nieszczęściem byłoby zejście na na pewno jałowe manowce walki wewnętrznej".

Szef PKW, w imieniu Komisji, życzył nowym senatorom jubileuszowej, X kadencji, aby rzetelnie i sumiennie wykonywali obowiązki wobec narodu.

W wyniku wyborów PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. KO – 43 mandaty. PSL – trzy, a KW SLD – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów. (PAP)

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA