Antyindyjska demonstracja w Islamabadzie. W manifestacji wziął udział szef MSZ Pakistanu

Autor: Redakcja portalu iPolska24.pl, x-news.pl foto x-news
REKLAMA
REKLAMA

W stolicy Pakistanu odbyła się antyindyjska demonstracja. Protestujący krytykowali sąsiednie państwo i nawoływali do połączenia Kaszmiru z Pakistanem. Wśród uczestników manifestacji był m.in. szef MSZ Pakistanu Shah Mehmood Qureshi oraz członkowie organizacji mudżahedinów z organizacji Hizbul Mujahideen.

W zeszłym tygodniu Indie unieważniły 370. artykuł konstytucji kraju, który zapewniał specjalny status stanu Dżammu i Kaszmiru, co formalnie połączyło indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące daleko idące uprawnienia władz dotychczas autonomicznego regionu.

W odpowiedzi Pakistan odwołał swojego ambasadora w Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego. Zawieszono także handel i połączenia kolejowe pomiędzy krajami.

Spór o Kaszmir między Indiami i Pakistanem trwa od 1947 r., kiedy brytyjskie Indie podzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu. Od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, gdyż oba kraje roszczą sobie prawa do spornego terenu.

Oba państwa są mocarstwami nuklearnym, a żadne z nich nie ratyfikowało układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA