Lech Wałęsa zainaugurował działanie Obywatelskiej Pomocy Wyborczej

Autor: (PAP) autor: Krzysztof Kowalczyk krz/ drag/
REKLAMA
REKLAMA

Były prezydent Lech Wałęsa zainaugurował w sobotę działanie inicjatywy Obywatelska Pomoc Wyborcza. Jej celem jest aktywizowanie grup, stowarzyszeń i środowisk działaczy obywatelskich do wsparcia ugrupowań demokratycznych w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Były prezydent Lech Wałęsa zainaugurował w Warszawie, działanie Obywatelskiej Pomocy Wyborczej. Jak poinformował, przedsięwzięcie inicjuje reaktywowany przez niego Komitet Obywatelski Przy Lechu Wałęsie. "Musimy wesprzeć demokratyczne partie, zachęcać do głosowania na nie, udostępniać miejsca na plakaty i banery, roznosić ulotki, brać udział w komisjach wyborczych oraz pełnić funkcje mężów zaufania i obserwatorów" - napisał w ulotce rozdawanej podczas spotkania.

Organizatorzy spotkania w Warszawie poinformowali o środowiskach, które współuczestniczą w akcji. Są to m.in.: Inicjatywa Wygrajmy Wybory, Komitet Obrony Demokracji, Inicjatywa Wolne Sądy. W spotkaniu wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa - Błońska(PO), poseł Marcin Kierwiński (PO), aktorka Dorota Stalińska, prof. Jerzy Stępień, Leszek Moczulski, Jan Lityński, aktor Olgierd Łukasiewicz, poseł Marcin Święcicki (PO). Podczas spotkania wymieniono też jako obecnych: "obywateli z opozycji ulicznej i demokratycznej", "wolnych prokuratorów, sędziów i adwokatów", a także "wolnych dziennikarzy".

Do zabranych zwrócił się Lech Wałęsa. Stwierdził, że "naszemu pokoleniu los umożliwił zrealizowanie dwóch zadań". Pierwsze - jego zdaniem - to "zdejmowanie przeszkód i podziałów, które hamują rozwój Polski, Europy i świata". "To nam się udało. Zmobilizowaliśmy Polskę, Europę, a nawet globalnie cały świat". Drugim zdaniem jest zbudowanie "czegoś nowego" na "gruzach tego zwycięstwa" - powiedział.

Dlatego jak podkreślił, "trzeba rozwalać, żeby się zrozumieć". "Trzeba zrozumieć, że trzeba prawie wszystko zmienić" - dodał. Stwierdził, że trzeba odpowiedzieć na pytania: "Jak Polska ma wyglądać w nowych realiach, jak wpasowujemy się w Europę, a jutro, jak wpasowujemy się w globalizację?".

Od tego, jak na te pytania odpowie społeczeństwo, "takie będą sukcesy". "Jaki fundament, kładziemy pod tę nowość, jaka otworzyła się po naszym zwycięstwie" - pytał Wałęsa. "Jedni chcą budować świat na wolnościach, wolnym rynku i prawie, a druga połowa odpowiada: +nic nie zbudujecie+. Mamona, egoizm, populizm, demagogia prędzej, czy później doprowadzi was zwarcia. Uzgodnijcie wnioski z waszych zwycięstw, uzgodnijcie wartości. Pierwszym punktem waszej budowy powinny być uzgodnione i stosowane przez was wartości w Polsce, W Europie, a później w świecie" - mówił Wałęsa.

Stwierdził, że ważne jest też, jaki system ekonomiczny wybrać "pod tę nowość". "Na pewno nie komunizm" - powiedział, bo - jak wyjaśnił - ten system się nie sprawdził. "Na pewno nie taki kapitalizm (...) wyścig szczurów (gdzie - PAP) słabsi odpadają. Wszyscy są potrzebni, trzeba wszystkich pozbierać, niech pracują dla nas wszystkich" - dodał. W jego ocenie potrzebna jest gospodarka rynkowa z "poprawkami".

Według Wałęsy jest jeszcze problem "jak sobie porządzić z demagogią, populizmem i kłamstwami polityków". "W epoce słowa powinniśmy dyskutować, w dyskusji można zobaczyć się nawzajem. W dyskusji można zobaczyć ludzi, którzy podobnie myślą, rzeczy, które należy przyjąć do realizacji, a które odrzucić. Taki jest sens naszego dzisiejszego działania. To, że się zdarzają +Trumpy+, u nas bliźniaki i takie podobne, traktujcie jako przymuszenie do dyskusji. Oni nas przymuszają, żebyśmy znaleźli rozwiązanie, bo oni wszystko popsują, bo to są szkodnicy" - stwierdził.

"Nie walczcie wewnętrznie" - wezwał były prezydent. W tym kontekście wymienił lidera PO Grzegorza Schetynę. "Wybraliście go, to trzeba mu pomagać, a na pewno nie przeszkadzać" - powiedział. " Ci którzy niszczą nasze zwycięstwo są znani. (...) Dajcie z siebie wszystko, żeby uratować Polskę przed nieszczęściem" - wzywał Wałęsa.

Organizatorzy spotkania poinformowali, że w sobotę ruszyła strona pomoc-wyborcza. pl. Można tam zgłosić się do wsparcia działań inicjatywy Obywatelska Pomoc Wyborcza. Podkreślili też, że adresują swoje działania do "protestujących" na ulicach "w latach 2015-2018, którzy nie zniknęli". Ocenili, za portalem okopress.pl, że obecnie w Polsce jest 3,4 mln osób "gotowych do aktywnego działania przeciwko +złej zmianie+. Ja wyjaśnili, Obywatelska Pomoc Wyborcza powstała, by pomóc partiom, żeby odeszła obrzydliwa +dobra zmiana+".

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA