Kosiniak-Kamysz: nie odstąpimy od koncepcji dwóch bloków

Autor: (PAP) autor: Rafał Pogrzebny

Blok umiarkowanego centrum i blok lewicowy na opozycji to najlepsze rozwiązanie dla Polski przed nadchodzącymi wyborami – powiedział w czwartek PAP lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak podkreślił, Stronnictwo nie zamierza odstępować od tej koncepcji i chciałoby stworzenia bloku PO-PSL.

Pytany kiedy należy spodziewać się rozstrzygnięć w przedwyborczych rozmowach koalicyjnych powiedział, że "czas nagli, ten tydzień to dobry moment na wzajemne określenie się".

"My powiedzieliśmy jasno i wyraźnie, że widzimy na opozycji blok umiarkowanego centrum i blok lewicowy. To jest najlepsze rozwiązanie dla Polski, bo gwarantuje zatrzymanie władzy jednej partii i gwarantuje, że nie będzie ani radykalnego skrętu w prawo, ani w lewo. Od tego nie odstąpimy" – powiedział.

Jak dodał, warunki stawiane przez Stronnictwo "nie są podyktowane bezpieczeństwem PSL-u ani chęcią posiadania miejsc w parlamencie, ale tym, żeby idee, wartości, program były wspólne". Zastrzegł, że "na jednej, szerokiej liście nie da się tego połączyć".

Lider PSL skomentował wypowiedź Marcina Kierwińskiego (PO), który w rozmowie z RMF24 ocenił, że Stronnictwo w negocjacjach ws. koalicji na wybory parlamentarne nie myśli w kategoriach pokonania PiS, tylko w kategoriach zabezpieczenia własnego interesu.

"Gdybyśmy myśleli o swoim interesie, to byśmy nie zmieniali nic w Koalicji Europejskiej, bo mielibyśmy miejsca w parlamencie, pewnie klub parlamentarny i duże bezpieczeństwo pod względem osobistym poszczególnych posłów
lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak podkreślił, należy wyciągnąć wnioski z faktu, że Koalicja Europejska przegrała wybory do PE z Prawem i Sprawiedliwością.

"Jeśli ktoś nie wyciąga z tego wniosków, to nie widzi tego, co się dzieje w Polsce. I wierzy, że wielokrotne przeprowadzenie tego samego eksperymentu z tymi samymi składnikami da za każdym razem inny wynik. Nie da innego wyniku" – powiedział.

Władysław Kosiniak-Kamysz pytany był o propozycję sekretarza generalnego Wiosny Krzysztofa Gawkowskiego, by wszystkie partie opozycyjne podjęły rozmowy przy wspólnym stole.

"My mamy jasno określone w uchwale Rady Naczelnej PSL, że budujemy umiarkowane centrum. Partnerem, z którym możemy to robić jest PO. To byłby naprawdę silny blok, dający szansę na wygraną. I rozmawiamy z naszym wieloletnim partnerem koalicyjnym. Nasz pomysł to konkretna propozycja dla Polski – ideowa i programowa. Na razie nikt inny nie przedstawił niczego lepszego - oprócz tego, że więcej tego samego, co przegrało z PiS-em siedmioma procentami" – dodał.

Zapytany, czy zażądał od przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny zerwania współpracy z Nowoczesną i Inicjatywą Polską Kosiniak-Kamysz powiedział, że "nie będzie meblował wnętrza Platformy". "To jest wewnętrzna sprawa Platformy Obywatelskiej – chcemy to jasno powiedzieć. Tak samo nie pozwolimy, by ktoś meblował wnętrze PSL" – powiedział.

Szef PSL spotkał się w czwartek z sympatykami w Wysocku Wielkim (Wielkopolskie).

rpo/ pś/

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA