Poradnik początkującego biegacza. Co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz biegać

Autor: Redakcja portalu iPolska24.pl, x-news.pl foto x-news
REKLAMA
REKLAMA

Bieganie to sport dla każdego. Niemal każdy może zacząć biegać. Jednak jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia należy wcześniej skonsultować się z lekarzem. Zanim zaczniesz trenować powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach i przestrzegać pewnych zasad.

SPRZĘT - Bieganie jest tanim sportem. Jednak koniecznie trzeba zainwestować w odpowiednie buty. Warto również kupić sportową odzież zapewniającą komfort w czasie treningu. W czasie biegu przydać mogą być także gadżety takie jak np. zegarek umożliwiający pomiar dystansu i tętna.
JEDZ I PIJ ROZSĄDNIE - 2 godziny przed biegiem nie spożywaj obfitych posiłków. Pełny żołądek uniemożliwi ci efektywny trening. Po wysiłku zjedz posiłek bogaty w białko i węglowodany złożone, gdy twój organizm będzie domagał się uzupełnienia kalorii. Godzinę przed treningiem możesz zjeść lekkostrawną przekąskę, która nie obciąży żołądka i dostarczy ci węglowodany. Pamiętaj o regularnym piciu wody i napojów izotonicznych. Pij małymi porcjami, ale regularnie.
ROZGRZEWKA I ROZCIĄGANIE - W celu zapobieżenia urazom przed biegiem koniecznie przeprowadź rozgrzewkę. Po treningu pamiętaj o rozciąganiu, które zmniejszy napięcie mięśniowe.
GDZIE BIEGAĆ? Staraj się unikać biegania w mieście po asfalcie. Bieganie po twardej nawierzchni obciąża stawy, a intensywne wdychanie zanieczyszczonego powietrza jest bardzo niezdrowe. Warto biegać na łonie natury - to znacznie zdrowsze i przyjemniejsze.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA