D. Trump: Brexit może wyjść Irlandii na dobre

Autor: Redakcja portalu iPolska24.pl, x-news.pl foto x-news
REKLAMA

Donald Trump odniósł się do kwestii brexitu podczas spotkania z premierem Irlandii Leo Varadkarem. - Sądzę, że ostatecznie brexit może być bardzo dobry dla Irlandii, a granica nie będzie problemem – stwierdził prezydent USA.

Kwestia granic jest jedną z największych wątpliwości związanych z brexitem. Backstop, czyli mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej zakłada, że w razie braku porozumienia z UE ws. brexitu Wielka Brytania byłaby zmuszona do pozostania w unii celnej i w strukturze wspólnego rynku UE, a także, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.

Alternatywą dla backtopu jest utworzenie granicy pomiędzy Republiką Irlandii a Irlandią Północną, jednak gwarancje, że taka już nigdy w historii nie powstanie zapisano w Porozumieniu wielkopiątkowym, które zakończyło trwający trzy dekady krwawy konflikt w Irlandii Północnej. Istnieją obawy, że restytucja granicy będzie oznaczała, że konflikt wybuchnie od nowa.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA