Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Poznaniu

Autor: Codzienny Poznań A. Karczewska fot. Projekt Kolegiata Poznań
REKLAMA

Podczas prowadzenia prac wykopaliskowych związanych z Projektem Kolegiata Poznań na placu Kolegiackim dokonano wyjątkowego odkrycia - wśród ruin kolegiaty znajdowały się groby, a w jednym z nich dobrze zachowane szczątki kobiety z różańcem, złotym sygnetem i nakryciem głowy. Jak ustalono, jest to szlachcianka z XVI wieku.

Podczas prac na placu Kolegiackim do tej pory udało się ujawnić wiele niepowtarzalnych zabytków i śladów niezwykłej historii miasta. W ruinach dawnej kolegiaty znajdują się m.in. groby. Jak dziś poinformowano, we wrześniu 2018 roku dokonano wyjątkowego odkrycia.

W południowo-wschodniej części placu, czyli w rejonie prezbiterium dawnego kościoła odsłonięto pochówek, który datowany jest na XVI wiek.

Całość jest dobrze zachowana. W grobie znajdowała się kobieta z różańcem, złotym sygnetem i nakryciem głowy, które jest w dobrym jak na upływ czasu stanie.

„Bardzo się staraliśmy wydobyć ozdobny czepiec w jak najlepszym stanie. Szlachcianka herbu Nałęcz, poddana została dokładnym badaniom antropologicznym, a czepiec konserwacji.”
Projekt Kolegiata Poznań

Już od jutra, 30 maja, odnalezione przez archeologów nakrycie głowy będzie można podziwiać w Zamku Królewskim na wystawie „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku”.

Archeolodzy nie kryją zadowolenia i ekscytacji. Jak podkreślają, jest to „unikat w skali Europy”. Nakrycie zostało nazwane „perłowym czepcem”.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA