Największy samolot świata Stratolaunch odbył pierwszy pomyślny lot nad pustynią w Kalifornii

Autor: Redakcja portalu iPolska24.pl foto redakcja
REKLAMA

Największy na świecie pod względem rozpiętości skrzydeł samolot, Stratolaunch, zakończył pierwszy udany lot nad Pustynią Mojave w Kalifornii.
Rozpiętość skrzydeł Stratolaunch wynosi 117 metrów. Dla porównania, powszechnie znany pasażerski gigant Airbus A380 ma rozpiętość wynoszącą 80 metrów. W pełni załadowany i gotowy do startu, Stratolaunch ma ważyć prawie 600 ton, podczas gdy A380 waży 575 ton. Maszyna napędzana jest sześcioma silnikami stosowanymi do napędu jumbo-jetów Boeing 747.

Według producenta, samolot osiągnął maksymalną prędkość ponad 300 kilometrów na godzinę w trakcie 2,5-godzinnego lotu nad pustynią na wysokości ponad 5 tysięcy metrów.

Stratolaunch ma umożliwić wygodne i niedrogie loty w przestrzeń kosmiczną. Docelowo ma być nośnikiem dla trzech rakiet, z których każda będzie w stanie wynieść średniej wielkości satelitę na orbitę okołoziemską. Byłby to tańszy i bardziej efektywny sposób umieszczania satelitów na orbicie od kosztownych i jednorazowych rakiet nośnych wystrzeliwanych z powierzchni Ziemi.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA