J. Czaputowicz: Polska chciałaby szybszego członkostwa Bałkanów Zachodnich w UE

Autor: Redakcja portalu iPolska24.pl foto redakcja
REKLAMA

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział na konferencji prasowej po rozmowach ministrów spraw zagranicznych krajów procesu berlińskiego, że tempo integracji krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską zależy głównie „od postępów tych państw”. Jak dodał, Polska należy do tych członków UE, którym zależy na szybszej akcesji. Minister wskazał również, że w dokumentach Komisji Europejskiej wskazano docelową datę wstąpienia tych krajów do UE już na 2025 rok. Czaputowicz stwierdził, że mimo to nie dostrzega u swoich bałkańskich partnerów optymizmu.

Są pewne obawy, że mimo ustanowienia tej daty może to być trudne do osiągnięcia; nie tylko z winy czy też powodu tych państw, ale także braku gotowości UE do ich przyjęcia
stwierdził szef MSZ.

Proces berliński to zapoczątkowana w 2014 roku inicjatywa niemieckiego rządu, która ma służyć wspieraniu integracji z UE sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej oraz Serbii, a także wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury.

W dniach 4-5 lipca w Poznaniu odbędzie się szczyt szefów rządów państw UE i głów państw Bałkanów Zachodnich.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA