Szef NATO: Rosja wyprodukowała i rozmieściła nowe rakiety, które mogą sięgnąć europejskich miast

Autor: x-news Ac

Sekretarz generalny NATO przestrzegł, że działania Rosji zagrażają funkcjonowaniu układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF). Jens Stoltenberg poinformował, że Rosja rozwinęła, wyprodukowała i rozmieściła nowe rakiety, które „mobilne i trudne do wykrycia”.

Mogą przenosić pociski nuklearne i mogą sięgnąć europejskich miast w krótkim czasie, nawet bez możliwości ostrzeżenia. Stany Zjednoczone w pełni realizują postanowienia układu INF. Nie ma w Europie nowych amerykańskich rakiet, są za to nowe rosyjskie rakiety
podkreślił Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO odniósł się do doniesień o możliwym wycofaniu się z porozumienia przez USA. Donald Trump tłumaczył swoją decyzję faktem, że Rosja łamie zapisy umowy, a Chiny nie są nią w ogóle objęte.

Stoltenberg odniósł się również do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej z 25 listopada.

Nie ma usprawiedliwienia dla takiego użycia siły, wzywamy do uspokojenia się i zaprzestania takich działań. Rosja musi wydać marynarzy i statki, musi również pozwolić na swobodną żeglugę i nieograniczony dostęp do ukraińskich portów na Morzu Azowskim
stwierdził sekretarz generalny NATO.

Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) obowiązuje od 1987 r. Porozumienie podpisali ówcześni przywódcy USA i ówczesnego ZSRR - Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Umowa przewidywała likwidację arsenałów broni pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA