Rząd Węgier chce bezdomnych umieszczać w więzieniach.

Autor: Redakcja portalu iPolska24.pl foto redakcja

Rząd Wiktora Orbana wprowadził na Węgrzech prawo, które zakazuje bezdomności. Sąd rozpatruje pierwszą taką sprawę. Osoby, które będą żyły na ulicy, mogą trafić do więzienia. Aby tego uniknąć, każdy bezdomny powinien zgłosić się do schroniska. W wielu takich placówkach panują jednak złe warunki. 

Opinie Węgrów dotyczące nowego prawa są podzielone. Jedni są oburzeni, inni twierdzą, że skłoni bezdomnych do mieszkania w schroniskach. – Nowe prawo mnie oburza. Uznaje nas za przestępców. Schronisko dla bezdomnych nie jest dla mnie. Boję się, że zostanę tam okradziony. Panują tam złe warunki. Pozostanę na ulicy tak długo, jak będę mógł – powiedział Serge, bezdomny z Budapesztu. – To nieludzka ustawa, stanowi pogwałcenie praw człowieka i narusza węgierską konstytucję – zauważyła wolontariuszka Noemi Moena.

Rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs zapewnia, że celem nowych przepisów jest włączenie ludzi żyjących na ulicy z powrotem do społeczeństwa. – Ludzie, którzy żyją w takich warunkach, znaleźli się nim. Nowe prawo ma więc pomóc im znowu stać się jego wartościową częścią – stwierdził Kovacs.

Krytycy ustawy wskazują, że na Węgrzech nie ma żadnych zabezpieczeń socjalnych dla tych, którzy stracą pracę. Nic zatem nie chroni ich przed zamieszkaniem na ulicy. Jeśli już się tak stanie, na mocy prawa mogą od razu zostać uznani za przestępców i trafić do więzienia.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA