Szukają pieniędzy na alternatywnego Nobla

Autor: PPj Fot: Academy

Wystarczy niecałe 5 tys. zł, by wziąć udział w ceremonii wręczenia „alternatywnego Nobla” w dziedzinie literatury. Nowa Akademia szuka na Kickstarterze pieniędzy na wsparcie projektu. Wpłacać można nawet niewielkie kwoty.

Nowa Akademia to inicjatywa, która powstała jako protest przeciwko decyzji Akademii Szwedzkiej, by w tym roku – w wyniku wielu skandali – nie przyznawać literackiego Nobla. „Chodzi o to, by zagwarantować, że międzynarodowa nagroda literacka zostanie przyznana w 2018 roku, ale także o przypomnienie, że literatura powinna być kojarzona z demokracją, otwartością, empatią i szacunkiem” – pisali założyciele Akademii. Zorganizowali więc głosowanie wśród szwedzkich bibliotekarzy, którzy wskazali czterdziestu sześciu autorów wartych ich zdaniem nagrodzenia. Z tego grona wyłoniono czwórkę – jednego, który zdobył najwięcej głosów bibliotekarzy i trójkę wyłonioną w głosowaniu internetowym, w którym udział wzięło ponad trzydzieści tysięcy osób z całego świata. Na shortliście znaleźli się Haruki Murakami, Kim Thúy, Neil Gaiman i Maryse Condé. Nazwisko zwycięzcy „alternatywnego Nobla” zostanie ogłoszone przez jury pod przewodnictwem Ann Pålsson, redaktorki i niezależnej wydawczyni, 12 października, a nagroda wręczona podczas oficjalnej uroczystości 10 grudnia 2018 roku.

Nowa Akademia to projekt przewidziany tylko na ten rok. W 2019 roku literacki Nobel zostanie wręczony już w normalnym trybie. 

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA