Tokarczuk może zdobyć Nobla

Autor: Fot: Domena publiczna/Wikipedia.org

Wiadomo, że tegoroczny Nobel w dziedzinie literatury nie zostanie przyznany. Jest szansa, by alternatywną nagrodę zdobyła polska pisarka, Olga Tokarczuk. 

Ponad stu ludzi szwedzkiej kultury powołało do życia Nową Akademię. To jej członkowie ogłosili w lipcu listę nominowanych autorów do nagrody tzw. alternatywnego Nobla. Wśród tego grona znalazła się Olga Tokarczuk.  

Pisarka w tym roku dostała prestiżową Nagrodę Bookera za wyśmienite „Bieguni” ("Flights") w tłumaczeniu Jennifer Croft. Ponadto jest dwukrotną laureatką NIKE. W 2015 roku doceniono jej „Księgi Jakubowe”, a siedem lat wcześniej wspomniane „Bieguni”. 

Nowa Akademia dokonała preselekcji, prosząc szwedzkich bibliotekarzy o wskazania najlepszych tytułów i ich autorów. Po sporządzeniu tej listy do dzieła ruszyli internauci, którzy mogli do 14 sierpnia wskazać swojego faworyta.

Nowa Akademia to twór tymczasowy, ma ulec rozwiązaniu w dniu ogłoszenia laureatów. Galę zaplanowano na 14 października tego roku. 

Od 1901 roku, od kiedy to przyznawany jest literacki Nobel, zaledwie siedem razy zdarzyło się by pieniądze z nagrody wzbogaciły specjalny fundusz, a nie konto literata. Tak było w 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 i 1943 roku. 

Wtedy powody nieprzyznania nagrody były związane z geopolityką. Teraz wszystko zaczęło się  jesienią ubiegłego roku (o czym informowaliśmy na IPolska@4.pl w maju tego roku), gdy francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o molestowanie oraz o to, że był źródłem przecieków na temat laureatów. 

W literaturze polskiej Nagrodę Nobla otrzymało dotychczas czterech twórców:

• W 1905r. Henryk Sienkiewicz za powieść „Quo vadis”

• W 1924r. W. S. Reymont za „Chłopów”

• W 1980r. Czesław Miłosz za całokształt twórczości

• W 1996r. Wisława Szymborska również za całokształt twórczości.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA