Niemiecka neonazistka skazana na dożywocie. Została uznana za współwinną 10 zabójstw

Autor: Redakcja

Neonazistka Beate Zschaepe została skazana przez sąd w Monachium na karę dożywotniego więzienia. Została uznana za współwinną 10 zabójstw, popełnionych w latach 2000-2007 na terenie Niemiec przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU). Przed budynkiem sądu odbywały się manifestacje, w których udział brał m.in. rodziny ofiar neonazistów. Uczestnicy pikiety nieśli na transparentach hasła "Nie zapomnimy" oraz "NSU i państwo stały ramię w ramię".

Neonazistowskie Narodowosocjalistyczne Podziemie działało na terenie Niemiec od końca lat 90. Zschaepe była partnerką dwóch członków organizacji - Uwe Mundlosa i Uwe Boehnharda, gdy zamordowali oni dziesięć osób i przygotowywali dwa zamachy bombowe.

Dwaj mężczyźni popełnili w listopadzie 2011 roku samobójstwo, otoczeni przez policję. Zschaepe podpaliła ich wspólne mieszkanie w Zwickau w Saksonii i oddała się w ręce policji. Komisje śledcze Bundestagu wykazały, że policja popełniła rażące błędy. Błędy w działaniu służb oraz pomoc ze strony skrajnie prawicowych sympatyków umożliwiły neonazistowskim terrorystom bezkarne działanie przez ponad 10 lat.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA